NASA Ay'da Madencilik Faaliyetleri Yapacağını Duyurdu

NASA’nın Johnston Uzay Merkezi’nde roket bilimci olarak görev yapan Gerald Sanders, Dünya Madencilik Kongresi’nde NASA’nın önümüzdeki 10 yıl içinde potansiyel kaynakları ölçmek üzere hazırladıkları Ay madenciliği planlarını açıkladı.

Önümüzdeki ay NASA, Ay’a bir sondaj makinesi göndererek 2032 yılına kadar demir, su ve nadir metaller gibi kaynakları çıkarmak için bir işleme tesisi kuracağını duyurdu. Uzay ajansı, Ay madenciliği kurmak için tüm imkanlarını ortaya koydu.

Dünya Madencilik Konferansı’nda Uzay madenciliği planlarını açıklayan Sanders, NASA’nın Ay’da mevcut kaynakları ölçerek önemli ticari yatırımlara öncülük edebileceğini ve yeni ticari fırsatların doğabileceğini söyledi. Sanders konuşmalarını sürdürürken; “Keşif aşamasında yatırım yapmaya, kaynakları anlamaya, riski azaltmaya çalışıyoruz ki geliştirme ve üretime yol açabilecek dış yatırımlar mantıklı olsun” ifadelerini kullandı.

NASA’nın Artemis programındaki ilk astronot ekibi en erken 2025 yılında Ay’a gönderilecek. NASA, ilk grubun gönderilmesiyle birlikte Ay’da sürdürülebilir bir varlık oluşturabilmek içi Ay yüzeyine düzenli olarak bir astronot ekibi gönderilmesi planlanıyor. Bu görevlerin desteklenmesi adına NASA, yörüngede bir ileri karakol olarak Lunar Gateway’i kurmak istiyor.

Kaynak: https://madencilikturkiye.com/
SEKTÖRDEN HABERLER SAYFASINA GERİ DÖN