Madencilik Sektöründe Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına Yönelim Arttı

Hem dünyada hem de Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim hızla yükselerek madencilik sektörünün önemini artırdı. Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, madenciliğin gelişmesi konusunda enerji maliyetlerinin azaltılmasının sektörün yükselişine olumlu etki edeceğinin altını çizerek günümüzde birçok madencilik şirketinin karbon ayak izini azaltmak ve kuruluşların enerji maliyetlerini aza indirmek için yenilenebilir enerji yatırımlarına yöneldiğini söyledi.

Emiroğlu, madencilik sektöründe ihtiyaç duyulan elektriğin “Lisanssız” enerji üretim tesisleri aracılığıyla karşılanmasının sektör adına oldukça olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi. Madenciler Derneği Başkanı Emiroğlu, bu düzenleme sayesinde madencilik sektörünün yenilenebilir enerji yatırımlarını daha hızlı bir şekilde hayata geçirebileceğini ve enerji maliyetlerinin azalarak sektörün rekabet gücünün artmasında etkili olacağını söyledi.

Enerji alanına yönelik düzenlemeler ve organize sanayi bölgelerini içeren kanun teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda 14 Mart tarihinde kabul edildi. Bu kanun kapsamında madencilik faaliyetleri süresince ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi tüketimini karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulacak olan lisanssız elektrik üretim tesisleri “altyapı tesisi” kapsamına alınacak.

Kaynak: https://e-madencilik.com/
SEKTÖRDEN HABERLER SAYFASINA GERİ DÖN