Türkiye Verimli Kömür Üretimi İçin Arayışta

Türkiye 13 milyar tonun üzerindeki kömür rezervlerinden daha fazla verim elde etmeyi hedefliyor. TÜBİTAK, düşük kaliteli kömürlerin yakılmasına uygun, yanma verimini en üst seviyeye çıkaracak ve çevresel etkileri en aza düşürecek bir sistemin üretilmesi için çağrıya çıktı. Proje kapsamında sistemi üretebilecek olan firmalara 7 milyon lira destek verilecek.
 
Proje kapsamında Türkiye’deki düşük kaliteli kömürlerin verimliliğinin arttırılmasının yanı sıra çevresel etkiler de en aza indirilecek. Kömür alanında Türkiye’de yüksek verimli teknolojilerin geliştirilmesi ve bu alanda Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması hedefleniyor.
Firmalardan gelecek olan proje önerilerinde ilgili üniversite ve araştırma kurumlarının da danışmanlık hizmeti alımı şeklinde projelere dahil edilmesi bekleniyor. Katma değeri yüksek, yerli teknolojik ürünlerin ortaya çıkarılması ve proje sonunda geliştirilen sistemlerin performans değerlendirmelerinin de test raporları ile ortaya konması, hedef ve başarı ölçütlerinin teknik, ekonomik ve çevresel açılardan neden tercih edildiğinin kıyaslamalı olarak değerlendirilmesi bekleniyor.  Oluşturulacak sistemin yetkilendirilmiş, kuruluşlar ya da bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak yakma elemanlarının en az %95 yakma verimi sağlaması, emisyon limiti kriterlerinin yakalanması da aranan kriterler arasında.
18 Ağustos’ta son bulacak olan çağrıya, Ar-Ge çalışmasını tamamlayarak sistemi üretebilir hale gelen firmalar cevap verebilecek. 24 ay sürecek olan projede firmaların maliyetlerinin maksimum 7 milyon liraya kadarı desteklenecek. Çağrı kapsamında firmaların yapacağı işbirliği konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmayacak.
 
BASIN BÜLTENLERİ SAYFASINA GERİ DÖN