37 Milyar Doların Üzerinde Oturuyoruz

Türkiye’nin Kömür Madenlerinde 37 Milyar Dolarlık Metan Gazı Potansiyeli Var
 
Petrol İşleri Genel Müdürü (PİGM) Ömer Koca’nın ifadelerine göre Türkiye’deki kömür madenlerinden elde edilebilecek metan gazı potansiyeli 130 milyar metreküp civarında ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak olan bu gazın parasal değeri 37 milyar dolar seviyesinde.
 
Kömür madenleri işletmelerindeki güvenlik ve ticari konuların düzenlenmesine ilişkin ilgili kanuna yeni bir madde eklendi. Eklenen yeni maddeye göre düzenlenen yönetmelik Başbakanlık tarafından uygun bulunduğu takdirde uygulamaya koyulacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle metan gazı üretecek olan maden işletme ruhsatına sahip şirketlerin metan işletme ruhsatına da sahip olması gerekecek.
Türkiye’nin mevcut metan gazı rezervi 5,1 milyar metreküp, ancak söz konusu potansiyelin değerlendirilmesi durumunda bu rezerv 130 milyar metreküpe çıkarılabilir. Kömür madenlerinden metan gazı elde edilebilmesi için şirketlerin metan işletme ruhsatına sahip olmaları ve bir şirketin metan gazı ruhsatı alabilmesi için ise öncelikle talep ettiği bölgede maden işletme ruhsatına sahip olması gerekecek. Aynı zamanda müracaat edilen bölgede çıkarılacak bir ton kömürden en az 5 metreküp metan gazı elde edilmesi şartı aranacak.   
Kömür madenlerinde sürdürülen madencilik faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülebilmesi için damarlarda bulunan metan gazının ayrıştırılması gerekiyor. Ayrıştırma işleminin ardından ortaya çıkacak olan gaz, sanayi ve evsel tüketimde kullanılabiliyor. 
BASIN BÜLTENLERİ SAYFASINA GERİ DÖN